úterý 15. května 2018

Když se Chotěboř na jaře zazelená, ...

... nemusí to být nutně pozitivní záležitost. Riskuji sice, že upadnu v podezření, že jsem po ukončení spolupráce města se mnou a s kolegou Junem zahořklý a žlučovitý, přesto si ale neodpustím pár řádků.
Dnes o výsadbách u slavného, několikrát opravovaného zánovního kruhového objezdu směrem z města ke Ždírci n.D. Sám kruhový  objezd byl osázen v minulém roce, nyní je na něm krásný dokvétající česnek. Ale co naplat,  celkový dojem z místa to  nezachrání.


Stačí se podívat na další výsadby v nejbližším okolí, také z minulého podzimu. Skalníky vymrzly, za to nemůže ani realizační firma a ani město. Jen nechápu, proč ještě nejsou dosazené. Na některých místech vzniklo pestré rostlinné společenstvo, které ovšem oku příliš nelahodí. Jako solitéra se tam uplatňuje jakési obilí . Rostlina,  například konopí, by tam působila sličněji... :-)


I nevymrzlé výsadby brslenů začínají být velmi pestré. Kromě obilovin i v Česku dnes velmi oblíbená řepka, dále svlačec a violky.Některá místa se stávají až violkovou monokulturou. Je to sice plevel celkem hezký, leč jeho masivní použití v městské zeleni je poněkud neobvyklé... :-DA to jsem zatím nezmínil výsadby z předloňského podzimu.  Měli jsme tu čest je dvakrát plet v minulém roce. Pozemek byl realizační firmou tak "vzorně " připraven, že byl problém tam najít kulturní rostlinu. Situace se sice už malinko zlepšila, ale pcháčů je stále dost.


Největší perla je ale partie záhonu poblíže Hošků. Na první pohled by se mohlo zdát, že bylo záměrem založit přírodě podobnou stepní partii. Ne. Kdesi v tom neskutečném čurbesu se skrývá to prapůvodní, co tu mělo růst: skalníky.

A tady někde se ve štěrku a plevelu zákeřně ukrývají plazivé jalovce...


Tisy to v Chotěboři taky už nejak nebaví..


Ono se i při výsadbě už šetřilo na mulčování. Slabá vrstva štěpky růst plevele rozhodně nezbrzdí tolik, jako vrstva kůry. Ale ušetří se...


Je hezké, když konšelé nechají vysadit ve městě pásy cibulovin za opulentní peníz.Nebylo by dobré se ale nejdříve pořádně starat o to, co tu už je?  Ono to pletí zvládne i člověk z pracáku...
A pro rýpaly na závěr: i za našeho působení byla tato místa hnusně zarostlá, vím to. Ale vždy jsme čekali, až si u nás vypletí někdo objedná a zaplatí, tak to bylo nastavené. Dnes pečuje(?) o zeleň firma vlastněná pouze městem. Kde to tedy drhne?

Žádné komentáře: