pondělí 12. listopadu 2012

Za kulturou....

Do Chotěboře dorazila kultura....  Kultura, která se zdála býti opravdu  hodna toho názvu.Nemohl jsem si tedy nechat takový zážitek za humny ujít.
Jak pravila anotace pořadatele:

V podkroví Městské knihovny v Chotěboři se uskuteční koncert s Jindřichem Mackem – loutna a Jitkou Baštovou – akordeon „Doteky strun a kouzla měchu“.  Pořad je na první pohled zcela výjimečný, chce posluchačům představit upravené kompozice pro  netradiční duo – ojedinělou zvukovou kombinaci aerofonu (kde zvuk vzniká chvěním vzduchového sloupce) a historického nástroje a tím přinést nové myšlenky i barevné nápady. Skladby jsou vybrány tak, aby vynikly přednosti obou nástrojů, jejich jemnost, pestrost a schopnost navodit určitý pocit, vykreslit zvukomalbu. Vhodně volená akordeonová a loutnová sóla navíc představí oba nástroje v různých stylech a žánrech. Koncert se koná v sobotu 10.11.2012 od 15.00 hodin. Těšíme se na Vaši náštěvu!

Vzhledem k tomu, že jsem poměrně buran, mám garmošku tak nějak spjatou se sovětským tankistou. Vím, že je to velmi zjednodušující a zavádějící, leč je to tak. :-)  O to větší byla má zvědavost, jak to bude znít.

Konkurence ten den byla velká - zrovna probíhala i jakási sláva v chotěbořském pivovaru, což je lidu obecnému zajisté bližší. Když jsme s manželkou dorazili na místo zjistili jsme , že jsme poměrně podstatnou částí publika. Sešlo se nás 18, dále 5 zaměstnankyň knihovny. No, na Chotěboř to byla účast vcelku standartní. Velmi milé bylo zjištění, že se nevybírá ani žádné vstupné. Kulantní firma, ta městská knihovna! :-) Hudba se od umělců linula příjemná a celé to musím hodnotit velmi pozitivně. Jen některé kousky Clauda Debussyho pro mne byly hůře stravitelné, ale nepůsobily nepřekonatelné obtíže.

Bylo by velmi hezké, kdyby se z komorních koncertů v těchto prostorách stala tradice, i když je mi jasné, že zajišťovat takovou záležitost pro několik lidí snad ani dámy z knihovny nemůže bavit...Žádné komentáře: