pátek 26. ledna 2018

Sice je ještě leden, ale....

.... některé okamžiky už začínají být až předjarní. Ano, je to bláhové, těšit se na jaro už v lednu, vím. Ale některé signály jsou nepřehlédnutelné.
Začíná to už nějaký čas na zahradě. Sněženky už prostě to jaro mají.
To venku to ještě tak parné není. Rybník Stavenov je pokryt tenkým ledem  a smutně tam postávají dvě volavky.


I řeka Doubrav(k)a vypadá ještě smutně.


Zatím jsou vidět na první pohled jen loňské penízky měsíčnice vytrvalé.


V téhle době stojí za to si projít řeku  a podívat se na  břehové nátrže. Že tam nic zajímavého není? Omyl! Doubravka v tomhle úseku poskytuje pravidelně možnost hnízdění ledňáčkům říčním a při pozornějším pohledu jsou vidět jejich nory.


Tohle místo je v posledních letech jejich oblíbené...


Ale i u Doubravky už uvidíme první známky blížícího se jara. Nejlépe je vidět na lískových jehnědech, které jsou už krásně žluté.Ale  když budeme koukat pozorněji, uvidíme, že už začínají vykukovat první bledulky. Zatím bez poupat, ale už lezou.


A o kousek dál je místo, kde se v tuhle roční dobu dá pravidelně nalézt hezká houbička - ohnivec rakouský.I další různé drobné houbičky se, jako ostatně celou zimu, dají najít....


Prostě, jaro se pomaloučku blíží. Doufám, že to potvrdí i brzský návrat našeho pana prezidenta na jinak nehostinnou Českomoravskou mrchovinu. To jestli klapne, bude to z celého jara to nejhezčí! :-)

Žádné komentáře: