Byl jsem proto velmi překvapen, když jsem u stromů v Chotěboři zahlédl něco, co připomínalo dnes v zodpovědných městech často používané zavlažovací vaky. Zaradoval jsem se, jak je Chotěboř progresivní.
Ale rovnou musím říci, že ta radost byla silně předčasná. Došlo mi to hned, jak jsem přišel ke stromu blíže. Žádný zavlažovací vak, ale pytel! :-) Chotěboř sice platí vlastní firmě TELES za sekání poměrně štědře, ale za odzkoušené zavlažovací vaky nebude utrácet. Vždyť jeden stojí cca 650 - 850 Kč.Takový zavlažovací vak pojme nějakých 60-100 l vody a uvolňuje ji 6-10 hodin, podle typu. Ale kompetentní činovníci v Chotěboři si raději prošlápnou vlastní slepou cestu a nebudou utrácet za vyzkoušené a fungující věci, když stačí pytel! Ostatní jsou asi všichni pitomci, když kupují nesmyslně předražené vaky :-D
Oč funkčnější a elegantnější je pytel na obilí! :-) Hlavně u suchých stromů. Ale péče je vidět a budou pochváleni! :-)
Ale možná by stálo za to, věnovat pozornost i likvidaci invazivní křídlatky. Na problém s ní jsme uporňovali už při tzv."revitalizaci parku". Bylo nám ale řečeno, že "firma to umí". No, asi ne. A je to, mimochodem, právě na ploše, která má být podle záměru vedení města loukou sekanou 2 x ročně.
Ať žije křídlatka! :-)
3 komentáře:
Nejtěžší je vymyslet dírku, která vodu správně dávkuje. Ta dírka je nejspíš patentovaná. Podle suchého stromku soudím, že chotěbořští koumáci ji zřejmě neobšlehli tak dokonale, jak to obvykle dělají Číňané... :-)
A já si říkala, ke čemu tam ty pytle jsou :-).
Podle mě hodně dělá třeba i to, jak město obecně přistupuje k zeleniny v nějakém dlouhodobém horizontu. Ono se to může zdát jako jasná věc, ale třeba jenom sekání je dneska velké téma. U nás se využívají záhony s mikro lamely, které dělají stín. Na druhou stranu já tomu zase tak moc nerozumím, ale pytle teda ve městě nevyužíváme vůbec. Maximálně vidím někde mulč, který udržuje vlhkost.
Okomentovat