Tiskne se dnes především na termopapír. Tento papír nejen že je nerecyklovatelný, ale obsahuje v nezanedbatelné míře i jednu opravdu vybranou lahůdku: Bisfenol A. Upozorňuje na to mimo jiné s nemalou nadsázkou i Drzá Klára.
Více se o této lahůdce, která zvás samozřejmě okamžitě neotráví, ale přece jen není tak úplně neškodná, se dá najít na stránkách Arniky.
Z těchto stránek cituji:
- BPA
je charakterizován jako reprodukční toxická látka kategorie 1B. To
znamená, že pravděpodobně působí negativně na schopnost reprodukce u
člověka, což dokládá dlouhá řada vědeckých studií na zvířatech. BPA
dokáže napodobit estrogen, ovlivňovat procesy v tělech živočichů a
negativně působit na zdraví. Podle řady nezávislých studií může
způsobovat tyto problémy:
Narušuje přirozené hladiny hormonů v těle a tím může poškodit endokrinní systém. Může ohrozit vývoj plodu, miminek i dětí.
Podle některých studií existuje jistá souvislost mezi vystavením organismu Bisfenolu A a rizikem karcinomu v pozdějším období. BPA zvyšuje i odolnost karcinomu proti případné chemoterapii.
Vystavení plodu účinkům BPA (i v malých dávkách) v perinatálním období mění vývoj prsní tkáně a zvyšuje riziko rakoviny prsu.
Jedna ze studií prokázala, že BPA potlačuje metylaci DNA, která se podílí na epigenetických změnách. To má souvislost s řadou onemocnění – včetně rakovinného bujení a šířením civilizačních chorob.
Studie ukázaly i problémy s oběhovým systémem. Dospělí s vysokými hodnotami BPA se potýkali s vyšším výskytem srdečních problémů.
Výzkum z roku 2008 prokazuje, že BPA působí na nervovou soustavu a u dětí způsobuje hyperaktivitu, problémy s pozorností a zvýšenou náchylnost na zneužívání návykových látek.
Byla zjištěna i souvislost mezi vyšší koncentrací BPA v organismu a rizikem obezity, cukrovky atd.
Výzkum prováděný u mužských zaměstnanců továren vystavených vysokým koncentracím BPA prokázal, že se tito muži potýkají s problémy s erekcí, ejakulací, se snížením sexuální touhy a s celkovou nespokojeností se sexuálním životem.
Pro zvířata ve vodním prostředí je BPA škodlivá zejména kvůli svým teratogenním účinkům. BPA je schopen feminizovat samce obojživelníků a ryb. Může také přispívat k výskytu intersexu např. u dospívající parmy (Barbus sp.). BPA může měnit i časování reprodukce u volně žijících ryb. -
Hodnocení karcinogenity podle IARC
3 - neklasifikovatelná jako lidský karcinogen -
Výskyt v životním prostředí
BPA je součástí mnoha běžných spotřebních výrobků. Je to velmi nestabilní sloučenina a z výrobků se snadno uvolňuje do prostředí a kontaminuje ho. Značné množství bylo naměřeno v ovzduší, řekách, pitné vodě, potravinách. Do potravin se BPA uvolňuje z plastových obalů (plastové nádobí, lahve, konzervy s epoxidovou výstelkou).
Vlastně o nic nejde - je ten sajrajt všude. Jen ho zase bude o trochu víc.... :-(