neděle 10. června 2012

Výstava Údolí řeky Doubravy v Chotěboři

Nepoučen zkušenostmi z předchozích výstav, i dnes jsem šel na vernisáž výstavy do chotěbořského muzea. Téma výstavy slibovalo možnost zajímavé podívané, ale přesto jsem byl lehce skeptický. A oprávněně. Výstava je, i přes určité zajímavé pasáže, poněkud zbastlená a celkově ji musím hodnotit pouze jako promarněnou šanci ukázat zajímavé místo regionu tak, aby zaujalo.
Nesporným plusem výstavy byly použité fotografie chotěbořského fotografa pana Vaňka, který je zkušeným autorem a jehož snímkům není co vytknout. Fotografie druhé autorky, amatérské fotografky paní Jaroslavy Dvořákové velmi utrpěly nevhodnou adjustací na barevných papírech a pokrytím jakýmsi celofánem či igelitem a absencí popisu.
Výstavu doplnily vycpaniny vypůjčené z chotěbořské základní školy. Zde se objevila další slabina a neznalost pracovníků muzea. Aby se vyplnilo místo, byly použity i exponáty druhů, které se v dané lokalitě prakticky nevyskytují a jiné, zcela typické, jako třeba skorec, chyběly.

Výstavu zahajoval sbor Doubravan, který letos slaví 150. výročí od svého založení




Některé panely byly i povedené, zejména část hned u vstupu


Lidí se sešlo dost

Výstavu doplnily vycpaniny posbírané po zdejších základních školách - ale ťuhýk obecný či brkoslav severní tam tedy zrovna nepatřili

Fotografie paní Dvořákové nebyly špatné, ale byly v drtivé většině případů nepopsané a jejich adjustaci musím označit jako malou muzejní zabijačku fotografie.....

Některé panely byly zřejmě vypůjčeny z CHKO Železné hory...

Na tyto hrobečky jsem se ptal pracovníka muzea. Chtěl jsem vědět, kde leží morče, kde myška.... Ale chyba! Nebyly to hrobečky, ale jakýsi umělecký záměr  paní - či slečny vedoucí muzea. Je ovšem natolik unikátní, že jeho smysl uniká.

Chcíplý chocholouš. I takové vraky ze školních sbírek zdobí výstavu v muzeu.

A lid obecný bere po přetrpení vernisáže občerstvení šturmem!